gökkuşağı

18 Mart 2013 Pazartesi

GÜNLERDEN "ÇANAKKALE!" GÜNLERDEN "TARİH!"


Bu vatanın kolay kazanılmadığının her karışının ayrı bir değere sahip olduğunu anlatan bir gündeyiz:18 Mart Çanakkale zaferinin 98. yıldönümü!!! Ben ki anlatacak kelime bulamıyorum.Her zaferimiz her günümüz önemlidir ama beni en derinimden vuran Çanakkale'dir. Çünkü Çanakkale bir milletin yeniden ayağa kalkıp, ölürken dirildiği bir zaferdir.Çanakkale Türklere has bir inançla,imanla kazanılan bir zaferdir.Onlar ki gözlerini kırpmadan geride bıraktıklarını düşünmeden canlarını pahasına, onun için onuru,şerefi,namusu anlamına gelen vatanını korumaya koşmuşlar.Türk'e hiçbir zaman yakışmamış esareti ne kendilerine nede kendilerinden sonra gelecek kuşaklara reva görmemişlerdir.Türklüğün gururlarından biridir Çanakkale! Benim çocukluk hayallerimden biriydi Çanakkale'ye gidip oranın toprağına ayak basıp havasını solumak... Bu hayalim üniversitede çok sevdiğim eşsiz bir tarih hocam sayesinde gerçekleşti.Kayseri'deki (Hatta Türkiye'deki) eşsiz tarihçilerden biridir kendisi,şanı şöhreti pek sevmez o nedenle tam ismini vermeyeceğim: A.N.K. denildiğinde zaten tanıyanlar hemen çıkaracaklardır.Ben inanıyorum ki bu hocamla tanışmam benim hayatımda dönüm noktalarımdan biri."Yurt sevgisi ve Milli Bilinç Projesi" kapsamında yaptığı gezi turlarından birine katılma şansı yakaladım.Bu turun içinde tabiki Çanakkale'de vardı.Ne kadar sevinmiştim ne kadar duygulanmıştım anlatamam.Hem Çanakkale'ye gideceğim hemde en sevdiğim tarih hocamın rehberliği eşliğinde, benim için büyük fırsattı! Ben "Çanakkale Ruhunu" o gezide çok daha iyi anladım zaten benim için yeri doldurulamaz,vazgeçilmezlerimden biriydi ama dediğim gibi o geziden sonra ben iki hafta kendime gelemedim.Ne uyuyabildim ne de yemek yiyebildim çünkü yattığım yatak rahattı ve rahatça yemeğim önüme geliyordu..O rahat yatak bana işkence etti uyuyamadım o yemek önüme geldi ağlamaktan yemeği yiyemedim.Ben böyle rahat yaşamak için ne yapmıştım,ne emek sarfetmiştim??? Benim böyle rahat yaşamam için kaç şehitten helallik istemem gerekir??? Bastığımız her toprak parçası için kaç şehitten helallik almamız lazım??? Bunları hiç düşündünüz mü? Bizim kazandığımız sadece Zafer miydi??? Biz Çanakkale'de vatanımızı elimizden almaya gelen diğer devletlere insanlığı,şerefi,onuru öğretmiş bir ecdadın torunlarıyız!!! Ne kadar anlatsam az geliyor,kulandığım kelimeler hafif kalıyor. Birde bir konu var ki farklı gündemlerle farklı törenlerle bu önemli günler unutturulmaya çalışılıyor.Bir katilin ayaklarına kadar gidip "Müzakere" yapılıyor!!! Bunları ben kaldıramıyorum. Şehitlerimize haksızlık,vatanımıza haksızlık değil mi? Onca şehidimizin kemiklerini sızlattığımız yeter!!! 
Günümüzde gençliğin bu konulara önemsiz bir meseleymiş gibi sadece anma töreninin bitimine kadar sabrettiği bir dönemdeyiz.Neden? Bir çocuğa ilkokuldan tut lise sona kadar ezbere dayalı tarih anlat sonrasında tabi ki tarihi bilmez,ilgilenmez,.Kaç öğrenci biliyordur: Atatürk'ün Geometri'den tut Medeni Bilgiler'e kadar kaç kitap yazdığını? Kaç öğrenci Atatürk'ün hayatı hakkında ezberletilenler dışında (!) 5 cümleden fazla bilgi verebilir? Bence her öğrenci eğitim hayatında birinci sınıftan itibaren belirli aralıkla gidip mutlaka Çanakkale'yi görmeli.Zaten orada soluduğunuz her hava size tarih bilinci olarak geri döner.Ben buna inanıyorum...
Umarım biraz daha bilinçli bir millet haline geliriz,Uyutulmaktan ve uyumaktan ne zaman sıkılıp kendimize geleceğiz? Umarım büyük bedeller ödemeden başarırız.


ÇANAKKALE ZAFERİNİN 98. YILI HEPİMİZE KUTLU OLSUN!!!


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

"Benim en sevdiğim söz Senden duyduğum ben'dir."
Özdemir Asaf