gökkuşağı

25 Şubat 2014 Salı

Film Önerisi: CENNETİN RENGİ

Bloğumda uzun zamandır film veya dizi tanıtmadığımı farkedince hemen koştum taslaklarımı karıştırdım ve size güzel bir film getirdim. Eğer benim gibi dünya sinemasından filmler izlemeyi seviyorsanız mutlaka izlemeniz gereken bir film: "Cennetin Rengi"


Cennetin Rengi İran sinemasından bir film ve yönetmeni Majid Majidi. Bu adamın filmlerini çok seviyorum ben, Özellikle Cennetin Rengi'nden ayrı olarak birde "Cennetin Çocukları"nı izlemenizi tavsiye ederim. Eminim bu hüzünlü bir ayakkabı hikayesini de beğeneceksiniz.

Cennetin Rengi'ne dönecek olursak ilk olarak fazla spoiler vermeden konusunu anlatmakla başlayayım:
Baş karakterimiz yüreği güzel çocuk Muhammed'in çevresinde gelişir her şey; Muhammed kör bir çocuktur ve evinden uzakta Tahran'da görme engelli çocuklar için özel olan bir okulda yatılı kalmaktadır. Muhammed'in sene boyunca en sevdiği zaman yaz tatilinin gelip babasının onu eve götürme zamanıdır.Çünkü evde onu çok seven bir ninesi ve iki kız kardeşi vardır. Onlarda Muhammed gibi yaz tatilinin gelmesini iple çekerler. Ne var ki bu mutlu tablonun dışında kalan biri vardır: Muhammed'in babası! Babası Muhammed'i bir engel olarak görüp kabullenememiştir, yeniden evlenmesine bir mani olarak görür oğlunu hatta köylüden bile utandığı için Tahran'daki okula göndererek uzak tutar Muhammed'i. Film boyunca Muhammedi'in yaşadıkları çerçevesinde anlatılıyor her şey. Eminim bu yüreği kocaman çocuğu benim gibi sizde çok seveceksiniz.

Filmden sevdiğim bölümlerden birkaçı:

-Nine senin ellerin neden beyaz?
+Benim ellerim beyaz değil ki oğlum, çalışmaktan kapkara oldular..
-Hayır nine, senin ellerin bembeyaz, iyiliğin rengi bu..


Elleriyle Allah'ı arayan bir çocuk, etkilenmemek elde değil...


 Birazcık SPOİLER almak isterseniz izleyin, filmde en etkilendiğim bölüm: 


Şimdilik bu kadar, Eminim beğenirsiniz ^_^ İzlediğinizde yorumlarınızla görüşlerinizi bildirirseniz çok sevinirim!
Görüşmek üzere!! ^_^

2 yorum:

  1. sanatın sınırları olmadığına inanırım dünya sinemasını hep sevmişimdir..İran sineması kısıtlı imkanlarına rağmen dünyanın önde gelen sinemalarından ...cennetin çocuklarını tv de izlemiş filmin samimiyetine hayran kalmıştım düşük bütçeyle nasıl iyi film yapılırın örneğiydi:) bu filmi bilmiyordum haberdar ettiğin için çok teşekkürler bilgilendirici zevk aldığım bir yazı olmuş eline sağlık:)

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. evet kesinlikle öyle ^^ Beğenmene sevindim, teşekkür ederim ^^

      Sil

"Benim en sevdiğim söz Senden duyduğum ben'dir."
Özdemir Asaf